Boxing Schedule

Jan. 26: Houston (DAZN)

  • Title fight: Jamie Munguia vs. Takeshi Inoue, 12 rounds, for Munguia’s WBO junior middleweight title
  • Title fight: Jesus Rojas vs. Xu Can, 12 rounds, for Rojas’ WBA “regular” featherweight title
  • Vergil Ortiz Jr. vs. Jesus Valdez, 10 rounds, junior welterweights
  • Alberto Melian vs. Edgar Ortega, 10 rounds, junior featherweights
  • Alex Rincon vs. Jeremy Ramos, 6 rounds, junior middleweights
  • George Rincon vs. Emmanuel Valdez, 6 rounds, junior welterweights
  • Rene Moreno vs. Daniel Vergara, 4 rounds, junior lightweights
  • Alex Santana vs. John Rincon, 4 rounds, lightweights

Jan. 26: New York (Fox/Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Title fight: Keith Thurman vs. Josesito Lopez, 12 rounds, for Thurman’s WBA welterweight title
  • Adam Kownacki vs. Gerald Washington, 10 rounds, heavyweights
  • Tugstsogt Nyambayar vs. Claudio Marrero, 12 rounds, WBC featherweight eliminator
  • Chris Colbert vs. Josh Hernandez, 8 rounds, junior lightweights
  • Gary Antuanne Russell vs. Roberto Almazan, 6 rounds, junior welterweights
  • Chordale Booker vs. Juan De Angel, 6 or 8 rounds, middleweights
  • Miguel Cruz vs. Luis Florez, 8 rounds, welterweights
  • Stephen Fulton vs. Marlon Olea, 8 rounds, junior featherweights
  • Mark Duncan vs. Daniel G. Flores, 4 rounds, middleweights
  • Tyrek Irby vs. Jonathan Figueroa, 4 rounds, welterweights
  • Brandon Glanton vs. Jerhed Fenderson, 6 rounds, light heavyweights
  • Marsellos Wilder vs. William Deets, 4 rounds, cruiserweights
  • Mycheal Teal vs. Jacob Landin, 4 rounds, middleweights

Jan. 26: Uncasville, Conn.

  • Cletus Seldin vs. Adam Mate, 10 rounds, junior welterweights
  • Anthony Laureano vs. Ronald Rivas, 8 rounds, junior welterweights
  • Angel Suarez vs. William Foster III, 8 rounds, junior lightweights
  • Ronnie Austion vs. Marquis Hawthorne, 6 rounds, junior welterweights
  • Jacob Marrero vs. Zsolt Karvaj, 4 rounds, junior lightweights
  • Nathan Martinez vs. Jerrod Minor, 4 rounds, featherweights
  • David Papot vs. Courtney Pennington, 8 rounds, junior middleweights

Jan. 26: San Jose, Costa Rica

  • Title fight: Hanna Gabriels vs. Sarah Dwyer, 10 rounds, for Gabriels’ WBA women’s junior middleweight title

Jan. 26: Reading, Pa.

  • Rosalinda Rodriguez vs. Liliana Martinez, 10 rounds, bantamweights
  • Hector Camacho Jr. vs. Vladimir Hernandez, 8 rounds, middleweights
  • Nicholas Hernandez vs. Jauvan John, 6 rounds, junior middleweights
  • Frank Trader vs. Zack Ramsey, 6 rounds, junior lightweights
  • Harold Lopez vs. Rondarius Hunter, 4 rounds, flyweights
  • Rakym Dyer vs. Earvin Young, 4 rounds, welterweights
  • Martino Jules vs. TBA, 4 rounds,featherweights

January 26: Accra, Ghana

  • Emmanuel Tagoe vs. Vyacheslav Gusev, 12 rounds, lightweights

Jan. 27: Hollywood, Calif.

  • Maricela Cornejo vs. Erin Toughill, 8 rounds, female junior middleweights
  • Brian Ceballo vs. Randy Fuentes, 6 rounds, welterweights
  • Christian Robles vs. Joel Bermudez, 4 rounds, junior bantamweights
  • George Navarro vs. Anthony Torres, 4 rounds, bantamweights
  • Alberto Felix vs. Cody Session, 4 rounds, junior featherweights

Jan. 31: Alpine, California (UFC Fight Pass)

  • Aston Palicte vs. Jose Martinez, 12 rounds, WBO junior bantamweight eliminator
  • Edward Vasquez vs. Brandon Cruz, 6 rounds, featherweights
  • Dilan Miranda vs. Daniel Constantino, 6 rounds, junior featherweights
  • Jessica Juarez vs. Kailyn Hansen, 4 rounds, female featherweights
  • Anthony Franco vs. David Morales, 4 rounds, welterweights
  • Oscar Torrez vs. Ignacio Zambrano, 4 rounds, heavyweights

February 1: Rochester, N.Y. (Showtime)

  • Ronald Ellis vs. DeAndre Ware, 10 rounds, super middleweights
  • Logan Yoon vs. Richard Zamora, 8 rounds, junior welterweights
  • Abraham Nova vs. Oluwaseun Joshua Wahab, 8 rounds, junior lightweights
  • Dominic Wade vs. Martin Fidel Rios, 8 rounds, middleweights
  • Thomas Mattice vs. Exequiel Lozano, 10 rounds, lightweights
  • Roney Hines vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Lawrence King Jr. vs. Octavius Webb, 4 rounds, super middleweights
  • Tracey McGruder vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Moses Johnson vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

Feb. 2: Frisco, Texas (ESPN/ESPN Deportes/ESPN+)

  • Title fight: Eleider Alvarez vs. Sergey Kovalev, rematch, 12 rounds, for Alvarez’s WBO light heavyweight title
  • Teofimo Lopez vs. Diego Magdaleno, 10 rounds, lightweights
  • Title fight: Oscar Valdez vs. Carmine Tommasone, 12 rounds, for Valdez’s WBO featherweight title
  • Title fight: Richard Commey vs. Isa Chaniev, 12 rounds, for vacant IBF lightweight title
  • Patrick Day vs. Ismail Iliev, 10 rounds, junior middleweights
  • Bakhram Murtazaliev vs. Elvin Ayala, 10 rounds, junior middleweights
  • Enriko Gogokhia vs. Vitor Jones Freitas, 8 rounds, junior welterweights
  • Jason Sanchez vs. Daniel Olea, 8 rounds, featherweights
  • Janibek Alimkhanuly vs. Steven Martinez, 8 rounds, middleweights

Feb. 2: London (DAZN)

  • Sergio Garcia vs. Ted Cheeseman, 12 rounds, for Garcia’s European junior middleweight title
  • Jake Ball vs. Craig Richards, 10 rounds, light heavyweights
  • Felix Cash vs. Rasheed Abolaji, 12 rounds, for vacant Commonwealth middleweight title
  • Lawrence Okolie vs. TBA, 10 or 12 rounds, cruiserweights
  • John Docherty vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Charles Frankham vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

Feb. 2: Barcelona, Spain

  • Juli Giner vs. Samir Ziani, 12 rounds, for vacant European junior lightweight title

Feb. 2: Tokyo:

  • Kenichi Ogawa vs. Roldan Aldea, 10 rounds, lightweights

Feb. 8: Philadelphia

  • Christian Carto vs. Victor Ruiz, 8 rounds, bantamweights
  • Darmani Rock vs. TBA, 6 rounds, heavyweights
  • Marcel Rivers vs. Derrick Whitley Jr., 6 rounds, welterweights
  • Edgar Cortes vs. Alejandro Jimenez, 6 rounds, bantamweights
  • Sonny Conto vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Jeremy Adorno vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Gerardo Martinez vs. Osnel Charles, 4 rounds, lightweights
  • Jonathan Torres vs. Dallas Holden, 4 rounds, bantamweights

Feb. 8: Ontario, Calif.

  • Pedro Moreno vs. Ramon Mascarena, 8 rounds, junior welterweights
  • Mario Hernandez vs. Luis Fernando Saavedra, 6 rounds, bantamweights
  • Ruben Torres vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Luis Lopez vs. Adan Ahumada, 4 rounds, welterweights
  • Richard Brewart vs. Abel Reyes, 4 rounds, junior middleweights
  • George Acosta vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Feb. 8: Studio City, Calif.

  • Adam Lopez vs. Aldimar Silva, 8 rounds, featherweights
  • Yulian Tembotov vs. Chukka Willis, 6 rounds, welterweights
  • Alexander Enriquez vs. Leonardo Torres, 6 rounds, junior featherweights
  • David Kaminsky vs. Estevan Payan, 4 rounds, welterweights
  • Eric Puente vs. Keith Carson, 4 rounds, lightweights
  • Jonathan Guevara vs. Joan Jose Valenezuela, 4 rounds, middleweights
  • Vlad Panin vs. Rodolfo Gamez, 4 rounds, welterweights
  • Carlos Francisco Saucedo vs. Misael Chacon, 4 rounds, junior lightweights

Feb. 8: Detroit

  • Ja’Rico O’Quinn vs. Alex Rangel, 8 rounds, bantamweights

Feb. 9: Carson, Calif. (Showtime)

  • Title fight: Gervonta Davis vs. Abner Mares,12 rounds, for Davis’ WBA junior lightweight title
  • Erickson Lubin vs. Ishe Smith, 10 rounds, junior middleweights
  • Javier Fortuna vs. Sharif Bogere, 10 rounds, lightweights
  • Eddie Ramirez vs. Juan Heraldez, 10 rounds, junior welterweights
  • Xavier Martinez vs. Deivi Julio Bassa, 10 rounds, junior lightweights
  • Ladarius Miller vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Ava Knight vs. TBA, 8 rounds, female flyweights
  • Angelo Leo vs. Alberto Torres, 8 rounds, featherweights
  • Maurice Lee vs. Lennard Davis, 6 rounds, junior welterweights

Feb. 9: Indio, Calif. (DAZN)

  • Title fight: Alberto Machado vs. Andrew Cancio, 12 rounds, for Machado’s WBA “regular” junior lightweight title
  • Title fight: Rey Vargas vs. Franklin Manzanilla, 12 rounds, for Vargas’ WBC junior featherweight title
  • Joseph Diaz vs. Charles Huerta, 10 rounds, junior lightweights
  • Genaro Gamez vs. Ivan Delgado, 8 rounds, lightweights
  • Oscar Duarte vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Azat Hovhannisyan vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights
  • Ferdinand Kerobyan vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Rommel Caballero vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

Feb. 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Humberto Rubacalva vs. Jonathan Arturo Torres, 6 rounds, junior featherweights
  • Jonathan Esquivel vs. Alexis Torres, 6 rounds, middleweights
  • Anthony Casillas vs. Sergio Lopez, 6 rounds, featherweights

Feb. 9: Norwalk, Va.

  • Thomas LaManna vs. Dennis Knifechief, 10 rounds, junior middleweights

Feb. 9: Peterborough, Ontario

  • Cody Crowley vs. Stuart McLellan, 12 rounds, junior middleweights

Feb. 10: Fresno, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Jose Ramirez vs. Jose Zepeda, 12 rounds, for Ramirez’s WBO junior welterweight title
  • Raymundo Beltran vs. Hiroki Okada, 10 rounds, junior welterweights
  • Genesis Servania vs. Carlos Castro, 10 rounds, junior featherweights
  • Andy Vences vs. Dardan Zenunaj, 10 rounds, junior lightweights
  • Saul Rodriguez vs. Aelio Mesquita, 10 rounds, lightweights
  • Gabriel Flores Jr. vs. Alex Torres Rynn, 6 rounds, lightweights
  • Isidro Ochoa vs. Jesus Guzman, 6 rounds, featherweights
  • Guido Vianello vs. Andrew Satterfield, 6 rounds, heavyweights

Feb. 14: Tokyo, Japan

  • Hiroaki Teshigawara vs. Yuki Iriguchi, 12 rounds, junior featherweights
  • Kenichi Horikawa vs. Satoru Todaka, 10 rounds, junior junior flyweights

Feb. 15: Hinckley, Minn. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Rob Brant vs. Khasan Baysangurov, 12 rounds, for Brant’s WBA “regular” middleweight title
  • Joshua Greer vs. Giovanni Escaner, 10 rounds, bantamweights
  • Mikaela Mayer vs. Yareli Larios, 8 rounds, female junior lightweitghs
  • Lennox Allen vs. Derrick Webster, 10 rounds, super middleweights
  • Ismail Muwendo vs. Hevinson Herrera, 6 or 8 rounds, lightweights
  • Tyler Howard vs. Cristian Olivas, 8 rounds, middleweights
  • Albert Bell vs. Edward Kakembo, 6 or 8 rounds, lightweights
  • Kevin Cruz vs. Rondale Hubbert, 6 or 8 rounds, lightweights
  • Cem Kilic vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Ramiro Hernandez vs. Gavino Guaman, 6 rounds, featherweights
  • Joe James vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Feb. 15: Mulvane, Kansas (Showtime)

  • Shohjahon Ergashev vs. Mykal Fox, 10 rounds, junior welterweights
  • Jesse Angel Hernandez vs. Thomas Ward, 10 rounds, junior featherweights
  • Nico Hernandez vs. Victor Trejo Garcia, 8 rounds, flyweights
  • Aslambek Idigov vs. Travis Hanshaw, 8 rounds, super middleweights

Feb. 16: Los Angeles (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Leo Santa Cruz vs. Rafael Rivera, 12 rounds, for Santa Cruz’s WBA featherweight title
  • Omar Figueroa Jr. vs. John Molina Jr., 12 rounds, welterweights
  • Sebastian Fundora vs. Donnie Marshall, 8 rounds, junior middleweights

Feb. 16: St. Petersburg, Fla. (UFC Fight Pass)

  • William Silva vs. Juan Ramon Solis, 10 rounds, lightweights
  • Connor Coyle vs. Oscar Cortez, 10 rounds, middleweights
  • Clarence Booth vs. Juan Jesus Rivera, 8 rounds, welterweights
  • Mark Reyes vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Javonn Barnes vs. Alphonso Black, 6 rounds, middleweights
  • Antonio Tarver Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Amron Sands vs. Alfredo Trevino, 6 rounds, heavyweights
  • Jasmine Artega vs. TBA, 4 rounds, female junior bantamweight

Feb. 16: Cancun, Mexico

  • Title fight: Yesenia Gomez vs. Erika Hanawa, 10 rounds, for Gomez’s WBC women’s junior flyweight title

Feb. 16: Koblenz, Germany

  • Abass Baraou vs. Carlos Molina, 12 rounds, junior middleweights

Feb. 16: Roeselare, Belgium

  • Yves Ngabu vs. Micki Nielsen, 12 rounds, for Ngabu’s European cruiserweight title

Feb. 16: Herstal, Belgium

  • Francesco Patera vs. Marvin Petit, 12 rounds, for Patera’s European lightweight title

Feb. 16: Marbella, Spain

  • Navid Mansouri vs. Jorge Fortea, 10 rounds, junior middleweights
  • Joe Sherriff vs. Alvaro Terrero, 8 rounds, cruiserweights
  • Ion Costin vs. Brandon Oertel, 6 rounds, lightweights
  • Antonio Gomez vs. Abdelaziz Zdite, 6 rounds, middleweights

Feb. 22: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Yomar Alamo vs. Manuel Mendez, 10 rounds, junior welterweights

Feb. 22: Elk Grove Village, Ill.

  • Tommy Hughes vs. TBA, 6 or 8 rounds, super middleweights
  • Martez McGregor vs. TBA, 4 or 6 rounds, super middleweights
  • Kent Cruz vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Jimmy Quiter vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Owen Saldana vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Johnny Lewus Jr. vs. TBA, 4 rounds, featherweights

Feb. 22: London

  • MTK Global Boxing

Feb. 23: Minneapolis (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Title fight: Anthony Dirrell vs. Avni Yildirim, 12 rounds, for vacant WBC super middleweight title
  • Jamal James vs. Janer Gonzalez, 10 rounds, welterweights

Feb. 23: Leicester, England (ESPN+)

  • Sam Bowen vs. Ronnie Clark, 12 rounds, for Bowen’s British junior lightweight title
  • Anthony Yarde vs. Mehdi Amar, 10 rounds, light heavyweights
  • Jack Massey vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights
  • Nathan Gorman vs. TBA, 10 or 12 rounds, heavyweights
  • CJ Challenger vs. Kyle Haywood, 10 rounds, junior middleweights
  • Willy Hutchinson vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights
  • Ryan Garner vs. Brayan Mairena, 8 rounds, featherweights
  • Tommy Fury vs. Dominik Landgraf, 4 rounds, light heavyweights

Feb. 23: London

  • James DeGale vs. Chris Eubank Jr., 12 rounds, super middleweights
  • Lee Selby vs. Omar Douglas, 12 rounds, lightweights
  • Joe Joyce vs. Bermane Stiverne, 12 rounds, for Joyce’s Commonwealth heavyweight title
  • Marsellos Wilder vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Andre Sterling vs. Ricky Summers, 10 rounds, light heavyweights

Feb. 23: Maidstone, England

  • Lenny Fuller vs. Danny Little, 6 rounds, junior middleweights
  • Chris Matthews vs. Kieran Holman, 4 rounds, junior lightweights
  • Danny Barrett vs. Dylan Draper, 4 rounds, junior middleweights
  • Danny Shannon vs. Scott Hillman, 4 rounds, super middleweights
  • Luke Gibb vs. Yousseff Al Hamidi, 6 rounds, junior welterweights
  • Jack Raines vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Martin Hillman vs. Jake Pollard, 4 rounds, junior featherweights
  • Paul Brown vs. Callum Ide, 4 rounds, junior bantamweights
  • Jack Budge vs. Jay Carney, 4 rounds, featherweights

Feb. 23: Lincoln, R.I.

  • Jamaine Ortiz vs. Ricardo Quiroz, 8 rounds, lightweights
  • Shelly Vincent vs. Edina Kiss, 8 rounds, female featherweights
  • Marcia Agripino vs. Amanda Pavone, 8 rounds, junior featherweights
  • Juiseppe Cusumano vs. TBA, 8 rounds, heavyweights
  • Marqus Bates vs. Jair Ramos, 6 rounds, welterweights
  • Ricky Delossantos vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Nicholas Briggs vs. Andy Aiello, 4 rounds, junior welterweights
  • Victor Reynoso vs. John Williams, 4 rounds, junior middleweights
  • Lamont Powell vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

Feb. 23: Philadelphia

  • Jeremy Cuevas vs. Steven Ortiz, 8 rounds, lightweights
  • Samuel Teah vs. Tre’sean Wiggins, 8 rounds, junior welterweights
  • Malik Hawkins vs. Gledwin Ortiz, 8 rounds, welterweights
  • Branden Pizarro vs. Zack Ramsey, 6 rounds, junior welterweights
  • Gadwin Rosa vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Christian Tapia vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Emanuel Rodriguez vs. Jose Lopez, 4 rounds, bantamweights
  • Benjamin Sinikin vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
  • Tamar Israeli vs. TBA, 4 rounds, female junior lightweights

Feb. 26: Tokyo, Japan

  • Title fight: Vic Saludar vs. Masataka Taniguchi, 12 rounds, for Saludar’s WBO strawweight title

Feb. 28: Toppenish, Washington (UFC Fight Pass)

  • Ray Ximenez Jr. vs. Luis Alberto Lopez, 12 rounds, featherweights
  • John Vera vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Cris Reyes vs. Anonio Neal, 4 rounds, junior welterweights
  • Shae Green vs. Luis De Alba, 4 rounds, junior welterweights
  • Zachary Cooper vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Andres Reyes vs. TBA, 4 rounds, welterweights

March 1: Hollywood, Fla. (Telemundo)

  • Ricardo Espinoza vs. TBA, 10 rounds, bantamweights
  • Derrieck Cuevas vs. Ed Paredes, 10 rounds, welterweights

March 1: Chonburi, Thailand

  • Title fight: Wanheng Menayothin vs. Tatsuya Fukuhara, rematch, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

March 1: Philadelphia

  • Hank Lundy vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Tyrone Brunson vs. Jamaal Davis, 10 rounds, middleweights
  • Poindexter Knight vs. TBA, 7 rounds, welterweights
  • Antonio DuBose vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Roy McGill vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Rasheen Brown vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Rasheed Johnson vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Yeuri Andujar vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • James Martin vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Angel Rivera vs. TBA, 4 rounds, crusierweights

March 1: Bensalem, Pensilvania

  • Brian Howard vs. Garrett Wilson, 8 rounds, cruiserweights
  • Isaiah Wise vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Jerome Conquest vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Omar Kabary Salem vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Sultahn Staton vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

March 1: Cardiff, Wales

  • Liam Williams vs. TBA, 10 or 12 rounds, middleweights
  • Akeem Ennis Brown vs. Bilal Rehman, 10 rounds, junior welterweights

March 2: New York (Showtime)

  • Title fight: Brian Castano vs. Erislandy Lara, 12 rounds, for Castano’s WBA “regular” junior middleweight title
  • Luis Ortiz vs. Christian Hammer, 10 rounds, heavyweights
  • Ricardo Nunez vs. Edner Cherry, 12 rounds, junior lightweights

March 2: Arendal, Norway

  • Kai Robin Havnaa vs. Rad Rashid, 10 rounds, cruiserweights
  • Katharina Thanderz vs. Rachel Ball, 8 rounds, female junior lightweights
  • Hadi Srour vs. Zoltan Szabo, 6 rounds, junior welterweights
  • Anders Eggan vs. Frane Radnic, 6 rounds, middleweights
  • Jamshid Nazari vs. Ivica Gogosevic, 6 rounds, welterweights

March 8: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Razvan Cojanu, 10 rounds, heavyweights
  • Arely Mucino vs. Nicola Adams, 10 rounds, for Mucino’s WBO female flyweight title
  • Liam Williams vs. Joe Mullender, 12 rounds, for Williams’ British middleweight title
  • Archie Sharp vs. Lucas Ballingall, 10 rounds, junior lightweights

March 8: Milan, Italy (DAZN)

  • Daniele Scardina vs. Henri Kekalainen, 10 rounds, super middleweights
  • Maxim Prodan vs. Steve Jamoye, 10 rounds, welterweights
  • Vissia Trovato vs. Erika Cruz Hernandez, 10 rounds, female featherweights

March 8: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

March 8: Barnsley, England

  • Josh Wale vs. Brad Foster, 12 rounds, for vacant British junior featherweight title

March 9: Carson, Calif. (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Shawn Porter vs. Yordenis Ugas, 12 rounds, for Porter’s WBC welterweight title
  • Edwin Rodriguez vs. Andrzej Fonfara, 10 or 12 rounds, cruiserweights
  • Efe Ajagba vs. Amir Mansour, 8 rounds, heavyweights

March 9: Verona, N.Y. (DAZN)

  • Title fight: Dmitry Bivol vs. Joe Smith Jr., 12 rounds, for Bivol’s WBA light heavyweight title
  • Title fight: Maurice Hooker vs. Mikkel LesPierre, 12 rounds, for Hooker’s WBO junior welterweight title

March 9: Brentwood, England

  • Michael McKinson vs. Ryan Kelly, 10 rounds, welterweights
  • Mikey Sakyi vs. Id Hill, 10 rounds, junior welterweights

March 9: Worksop, England

  • Sonny Boy Price vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Luke Haigh vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

March 9: Walsall, England

  • Connor Parker vs. Corey Gibbs, 10 rounds, junior welterweights

March 9: Grande Synthe, France

  • Kamil Szeremeta vs. Andrew Francillette, 12 rounds, for Szeremeta’s European middleweight title

March 9: Kortrijk, Belgium

  • Tittle fight: Delfine Persoon vs. Melissa St. Vil, 10 rounds, for Persoon’s WBC women’s lightweight title

March 15: Philadelphia (DAZN)

  • Title fight: Tevin Farmer vs. Jono Carroll, 12 rounds, for Farmer’s IBF junior lightweight title
  • Title fight: Katie Taylor vs. Rose Volante, 10 rounds, IBF/WBA/WBO women’s lightweight title unification
  • Gabriel Rosado vs. Maciej Sulecki, 10 rounds, middleweights
  • Hank Lundy vs. Avery Sparrow, 10 rounds, lightweights
  • Daniyar Yeleussinov vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • John Joe Nevin vs. TBA, 6 rounds, lightweights

March 15: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

March 15: Manchester, England

  • Davey Oliver Joyce vs. Stephen Tiffney, 12 rounds, featherweights

March 16: Arlington, Texas (Fox PPV)

  • Title fight: Errol Spence Jr. vs. Mikey Garcia, 12 rounds, for Spence’s IBF welterweight title
  • David Benavidez vs. J’Leon Love, 10 rounds, super middleweights

March 16: Gifu, Japan

  • Title fight: Kosei Tanaka vs. Ryoichi Taguchi, 12 rounds, for Tanaka’s WBO flyweight title

March 16: Johannesburg, South Africa

  • Kevin Lerena vs. Artur Mann, 12 rounds, cruiserweights

March 17: New York (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. Ruben Garcia Hernandez, 10 rounds, featherweights
  • Jessie Magdaleno vs. Christopher Diaz, 10 rounds, featherweights
  • Luis Collazo vs Samuel Vargas, 10 rounds, welterweights

March 22: San Francisco de Mostazal, Chile

  • Andrew Moloney vs. Miguel Gonzalez, 12 rounds, WBA junior bantamweight eliminator

March 22: Glasgow, Scotland

  • Adam Harper vs. Kieran Smith, 10 rounds, junior middleweights
  • Scott Allan vs. Iain Butcher, 10 rounds, bantamweights

March 23: Inglewood, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Miguel Berchelt vs. Francisco Vargas, rematch, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title

March 23: Newcastle, England(DAZN)

  • Lewis Ritson vs. Andy Townend, 12 rounds, for Ritson’s British lightweight title

March 23: Cologne, Germany

  • Title fight: Manuel Charr vs. Fres Oquendo, 12 rounds, for Charr’s WBA “regular” heavyweight title

March 23: Angers, France

  • Georges Ory vs. Aramis Torres, 12 rounds, for Ory’s Euopean bantamweight title

March 24: Oxon Hill, Md. (FS1/Fox Deportes)

  • Lamont Peterson vs. Sergey Lipinets, 10 or 12 rounds, welterweights

March 28: San Antonio (UFC Fight Pass)

  • Kendo Castaneda vs. Eudy Bernardo, 10 rounds, junior welterweights
  • Luis Villareal vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Dagoberto Nevarez vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Richard Medina vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • George Ramos vs. TBA, 4 rounds, middleweights

March 29: Belfast, Northern Ireland

  • Luke Keeler vs. Conrad Cummings, rematch, 12 rounds, middleweights

March 30: Liverpool, England (DAZN)

  • Liam Smith vs. Sam Eggington, 12 rounds, junior middleweights
  • Anthony Fowler vs. Scott Fitzgerald, 10 rounds, junior middleweights
  • Joe Hughes vs. Robbie Davies Jr., 12 rounds, for Hughes European junior welterweight title
  • David Price vs. TBA, 8 or 10 rounds, heavyweights

March 30: Bilbao, Spain

  • Kerman Lejarraga vs. David Avanesyan, 12 rounds, for Lejarraga’s European welterweight title

April 12: Los Angeles (ESPN+)

  • Title fight: Vasiliy Lomachenko vs. TBA, 12 rounds, for Lomachenko’s WBA/WBO lightweight title

April 13: London (DAZN)

  • Title fight: Anthony Joshua vs. TBA, 12 rounds, for Joshua’s IBF/WBA/WBO heavyweight title

April 13: Minneapolis (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Caleb Truax vs. Peter Quillin, 10 or 12 rounds, super middleweights

April 20: TBA (ESPN PPV)

  • Title fight: Terence Crawford vs. Amir Khan, 12 rounds, for Crawford’s WBO welterweight title

April 20: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • Danny Garcia vs. Adrian Granados, 10 or 12 rounds, welterweights

May 4: Las Vegas (DAZN)

  • Title fight: Canelo Alvarez vs. Daniel Jacobs, 12 rounds, WBC/WBA/IBF middleweight unification

May 11: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Jarrett Hurd vs. Julian Williams, 12 rounds, for Hurd’s IBF/WBA junior middleweight title

May 18: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

May 25: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

June 1: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

June 9: Canastota, NY

  • 30th annual International Boxing Hall of Fame inductions

June 23: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

July 6: Santa Fe, Argentina

  • Carlos Monzon Super 8 Middleweight Tournament finals

July 13: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

July 20: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

Aug. 3: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

Aug. 3: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

Aug. 24: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

Sep. 1: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

Sep. 21: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

Nov. 9: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

Nov. 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

COMMENTS